سلف کوچینگ

سلف کوچینگ یا خود مربی گری

سلف کوچینگ یعنی شما هم یک مربی هستید. همانطور که یک آشپز هستید. یا یک آرایشگر. یا یک باربر. یا یک پزشک. یا یک بازاریاب. حتی اگر فقط بعضی وقتها. لزومی ندارد که یک مربی حرفه ای باشید تا بتوانید این کار را انجام بدهید. همانطور که برای پختن عدس پلو نیازی به سرآشپز بودن نیست. برای شروع به یادگیری سلف کوچینگ می توانید کتاب کوچینگ فراسوی تکنیک را مطالعه کنید.

سلف کوچینگ

ده ایده برای خود مربی گری یا جایگزین برای کوچینگ علی سخاوتی:

الف- نوشتن ده سؤال برای هر موضوعی که فکر می کنید نیاز به کوچینگ دارد. این سؤالها بهتر است باز باشند یعنی جوابشان بله یا خیر نباشد. سؤالهایی که معمولا با چگونه یا چه چیزهایی یا چه کارهایی شروع می شوند و به ندرت با چرا یا آیا شروع می شوند.

ب- از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید که نیم ساعت نقش مربی را برای شما ایفا کند. به او توضیح دهید که فقط از شما سؤال بپرسد و به حرفهای شما خوب گوش بدهد. این موضوع را هر جا که شروع به راه حل دادن یا نصیحت کردن کرد به او یادآوری کنید.

ج- اگر موضوعی ندارید چرخ زندگی را برای خودتان ترسیم کنید. فایل پر نشده چرخ زندگی را از اینجا می توانید دانلود کنید.

تعداد قطاع دایره و همچنین عناوین آن را می توانید متناسب با زندگی خود تغییر بدهید. به هر قسمت مثلا سرگرمی و تفریح از 0 تا 10 یک امتیاز بدهید. این امتیاز بیانگر احساس و برداشت شما از وضعیت امروز شماست. سعی کنید این امتیازدهی را بر اساس مقایسه با استانداردهای جهانی انجام ندهید. خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید. در ضمن توجه داشته باشید تصویر نهایی هر چقدر هم نامیزان به نظر برسد لزوما به معنای عدم تعادل در زندگی نیست و این ابزار لزوما برای همه و در همه شرایط کاربرد ندارد. چرخ زندگی فقط یکی از ابزاریست که در کوچینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

چرخ زندگی
نمونه چرخ زندگی

د- برای یک روز هم که شده خودزنی را کنار بگذارید و دستاوردهای خود را بدون بزرگنمایی، با جزئیات بنویسید. دستاوردها یا خصوصیات یا توانمندیهایی در خودتان که فکر می کنید ارزشمند است. مانند صداقت یا خلاقیت یا جسارت یا آشپزی یا هر چی.

ه- نقش مربی را برای یک دوست یا حتی یک غریبه ایفا کنید. دهنتان را ببندید و به حرفهای یارو گوش بدهبد. البته گه گداری یک سؤال بپرسید ولی اجازه بدهید او حرف بزند.

و- خود پنج سال بعدتان را به تصویر بکشید. با نوشته یا نقاشی یا موسیقی یا …

ز- ده چیز یا کار که از زندگی خودتان می توانید حذف کنید لیست کنید.

ح- اگر مشکل مالی نداشتید چی می شد؟ به این سؤال با جزئیات جواب بدهید.

ط- یک ساعت مدیتیشن انجام بدهید. ذهنتان را ساکت کنید. همینجایی که هستید شاید خیلی هم بد نباشد. به کجا چنین شتابان؟

ی- هیچ یک از ایده های فوق شما را از کوچینگ علی سخاوتی بی نیاز نمی کند. اگر مستندات خود مربی گری یا self-coaching خود را برایم بفرستید می توانید برنده یک ماه کوچینگ رایگان یا نزدیک به رایگان من بشوید. همچنین می توانید تجربیات خود را در زمینه کوچینگ خود، در فرم زیر به اشتراک بگذارید.

 

مربی گری میانبری از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب نیست.

مربی گری فرایندی آهسته و تکاملی است که در آن

مطلوب شدن وضع موجود، مرغ است و

موجود شدن وضع مطلوب، تخم مرغ.

یا برعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *