پادکست به راه بادیه #19

سرگذشت کندوها

سرگذشت کندوها و شکوفایی دیررس.

 

به راه بادیه را می توانید روی بیشتر اپ های پادکستینگ گوش بدهید.

Apple PodcastsCastboxRadio PublicPocket CastsSpotifyGoogle PodcastsAnchor

آدرس ایمیل پادکست به راه بادیه.

 

 

7 دیدگاه

 1. من خيلي خوشم اومد از بردن بيماري تو كانتكست سرطان ، احتمالا بيشتر روابط رو بشه به يك بيماري تشبيه كرد ، من خودم فكر ميكنم گرفتار يكي از نوع مزمن اش هستم .

 2. سلام
  اولا خیلی خوبه که به راه بادیه رو با قسمتی از یک کتاب شروع می‌کنید و کتاب معرفی می‌کنید.
  ماجرای زنبورها جالب بود. من فکر میکنم این که آدم بفهمه آمدنش بهر چه بود، خیلی بستگی به این داره که آیا شما اساساً معتقدید از جایی آمده‌اید و به جایی قرار است بروید یا خیر؟
  اگر به این اعتقاد ندارید که از جایی آمده‌اید و به جایی قراره برید، اونوقت شاید معنای خاصی هم نمیتونید برای وجودتون پیدا کنید.
  مثلا من زنبورم و کاری ندارم که از کجا اومدم یا قراره برم، و من فقط باید زنبور باشم و عسل تولید کنم، همین. اما اون زنبور قدرت انتخاب چندانی نداره، اگه انتخاب کنه که مثل یه گربه زندگی کنه احتمالا به دلیل گرسنگی و یا نداشتن سرپناه مناسب خودش خواهد مرد. ولی انسان تا حدودی میتونه انتخاب کنه که زندگیش مثل زنبور باشه، یا مثل گربه، کلاغ یا مثلا لاکپشت.
  اما اگه معتقدید از جایی آمده و به جایی خواهید رفت، احتمالا همون چیزی که شما رو تونسته متقاعد کنه که این مسئله رو بپذیرید، پاسخی هم برای پرسش آمدنتون بهر چه بود، خواهد داشت.
  اونجایی که گفتید من احتمال میدم شما دیر شکوفا باشید، خیلی برام بامزه بود واقعا خندیدم. انگار که مچم رو گرفته باشن.
  امیدوارم شروع پادکست جدید هم با موفقیت همراه باشه.

 3. در این مرحله از زندگیم به طرز وحشتناکی فکر میکنم بهر این آفریده شدم که از خونه ی مامان بابام مستقل بشم(و خب این نیازمند پولدار شدنه تا حدی). هان و کمی هم فکر میکنم بهر این آفریده شدم که دوس پسر جذاب پیدا کنم.
  واقعا جالبه سیستم گربه ای و مقایسه ش با زنبورا. قضیه اینه که مثل زنبورا زندگی کردن باکلاس تره. و خب نرمال تره، آدما بیشتر زنبورن تا گربه. و اینکه سازمان های جامعه مثل بیمه با سیستم زندگی زنبوری هماهنگن. (اصن این سیستم رو تشویق میکنن)
  آهان یه چیزی هم هست، اینه که گربه ها به طور تکی با هم زیاد دعواشون میشه سر یه چیز کوچیکی که پیدا کردن، ولی زنبورا دسته جمعی میرن میجنگن. پس احتمالا خشونت زندگی هر دو گونه به یه اندازه ست، فقط زنبورا موقع جنگ شکست عمیق ممکنه بخورن. ولی گربه ها خیلی بد دعوا کنن فوقش چشم همو کور میکنن.

  از موزیک آخر آهنگ هم بسیاار لذت بردم. متشکرم ازتون.

 4. سوالی که توی ذهن من مونده اینه اگر در کندو رو ببندی و کندو مثل قلعه از خودی ها حفاظت میکنه و مهاجمین خسته میشوند و میروند راست کارشون .

 5. سلام
  بنظر در قدیم هم توصیه مخفی کردن پس انداز ، برای در امان ماندن مورد توجه بوده است
  دانه باشی مرغکانت بر چنند

  غنچه باشی کودکانت بر کنند

  دانه پنهان کن بکلی دام شو

  غنچه پنهان کن گیاه بام شو
  ولی خطر اصلی زمانیست که ما این پس انداز را برای بدست آوردن منفعتی (لایک-توجه- دوپامین-و…)به مزایده و حراج میگذاریم (میخواهیم همه پتانسیل خود را به منصه ظهور برسانیم )
  هر که داد او حسن خود را در مزاد

  صد قضای بد سوی او رو نهاد

  چشمها و خشمها و رشکها

  بر سرش ریزد چو آب از مشکها
  و در مزایده چه دوست و چه دشمن بعنوان رقیب همدیگر برای برنده شدن در حراج رقابت میکنند
  دشمنان او را ز غیرت می‌درند

  دوستان هم روزگارش می‌برند

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.