پادکست به راه بادیه #23

ویروس کرونا در تاریخ تکامل، انسان ضرورتمند یا Homo Necessitus، مقدمه‌ای بر  WU WEI و نکوهش کارهای غیر ضروری از جمله گردشگری. و البته معرفی چند کتاب خوب.

 

به راه بادیه را می توانید روی بیشتر اپ های پادکستینگ گوش بدهید.

 

Apple PodcastsCastboxRadio PublicPocket CastsSpotifyGoogle PodcastsAnchor

آدرس ایمیل پادکست به راه بادیه.

 

 

 

 

نامه ای خیالی از کرونا به انسانها

بس کنید؛ فقط بس کنید.

این دیگر یک درخواست نیست. این یک الزام است.

ما به شما کمک خواهیم کرد.

ما گردونه پرسرعت مافوق صوت خوشبختی را متوقف خواهیم کرد.

ما متوقف خواهیم کرد.

هواپیماها را

قطارها را

مدارس را

مراکز خرید را

جلسات را

بدو بدوی آشفته و مخرب توهمات و تعهدات را که مانع می شود شما ضربان یگانه قلب مشترکمان را بشنوید.

از آنجاییکه که با یکدیگر در یگانگی نفس می کشیم

به یکدیگر متعهدیم

همانطور که همیشه بوده ایم. حتی اگر شما فراموشش کرده باشید.

ما این نمایش، نمایش ناهنجار بی پایان تقسیم و تفریق را وقفه می دهیم تا این خبر تازه طولانی را به گوش شما برسانیم:

ما خوب نیستیم.

هیچ یک از ما؛ همه ما در رنج و عذابیم.

سال پیش طوفانهای آتش زا که شش های زمین را سوزاندند

به شما درنگ نداد.

گردبادها در آفریقا، چین و ژاپن هم همینطور.

آب و هوای تب آلود در ژاپن و هند هم همینطور.

شما گوشتان بدهکار نبوده است.

وقتی در تمام مدت مشغول زور زدن هستید که داربست رفاه و راحتی را زیر زندگی خود نگه دارید، گوش کردن کار سختی است.

اما پای بست دارد وا می دهد.

زیر بار نیازها و خواسته های شما دارد خم می شود.

ما به شما کمک خواهیم کرد.

ما طوفانهای آتش زا را به بدنتان خواهیم آورد.

ما تب را به بدنتان خواهیم آورد.

ما سوختن و خشکی و سیل را به ششهایتان خواهیم آورد.

شاید که بشنوید.

ما خوب نیستیم.

برخلاف آنچه که شاید فکر یا احساس کنید، ما دشمن نیستیم.

ما پیام رسان هستیم. ما متفقیم. ما یک نیروی متعادل کننده هستیم.

ما از شما می خواهیم:

که بس کنید، که ساکت باشید، که گوش دهید.

که از دغدغه های فردیتان فراتر بروید و دغدغه های همه را در نظر بگیرید.

که با جهالت خود بمانید تا فروتنی یابید، که اذهان متفکر خود را رها کنید تا به عمق ذهن دل سفر کنید.

که به آسمان بنگرید، خط خطی شده با هواپیماهای کمتر، و ببینیدش، که به وضعیتش توجه کنید: شفاف، دود آلود، غبارآلود، بارانی؟ چقدر نیاز دارید که سالم باشد تا شما هم سالم باشید؟

که به یک درخت بنگرید، و ببینیدش، که به وضعیتش توجه کنید: سلامتش چه نقشی در سلامت آسمان دارد، در سلامت هوایی که به آن برای سالم بودن نیاز دارید؟

که به یک رودخانه سر بزنید. که به وضعیتش توجه کنید: زلال، تمیز، گل آلود، آلوده؟ چقدر نیاز دارید که سالم باشد تا شما هم سالم باشید؟ سلامتش چقدر در سلامت درخت که در سلامت آسمان نقش دارد مؤثر است تا شما هم سالم باشید؟

حالا خیلی ها ترسیده اند.

از ترس خود هیولا نسازید، همچنین نگذارید که به شما فرمانروایی کند. در عوض بگذارید با شما حرف بزند، در سکوتتان به خردش گوش فرا دهید.

فراتر از خطر بیماری یا اسباب زحمت شخصی، درباره مشکل یا چیزی که در جریان است چه چیزی ممکن است به شما بگوید؟

هماگونه که سلامت یک درخت، یک رودخانه و آسمان درباره کیفیت سلامتتان به شما می گوید، سلامت شما چه چیزی ممکن است درباره سلامت رودخانه ها، درختان، آسمان و همه ما که این سیاره را با شما شریکیم به شما بگوید؟

بس کنید.

حواستان باشد اگر دارید مقاومت می کنید.

حواستان باشد که در برابر چه چیز مقاومت می کنید.

بپرسید چرا.

بس کنید. فقط بس کنید.

ساکت باشید.

گوش دهید.

از ما بپرسید که چه چیزی درباره بیماری و شفا ممکن است به شما بیاموزیم. درباره چیزی که برای خوب بودن همه مان شاید نیاز باشد.

اگر گوش کنید ما به شما کمک خواهیم کرد.

– Kristin Flyntz

wu wei

متن آهنگ آخر پادکست از اینجا:

[Intro]
And I will hold you hostage
Make you part of my conspiracy
You will be witness to carnage
You know there’s no you without me

[Verse 1]
I’m gonna shake you
‘Til it wakes you, yeah
From your waking dream
Show you affecting scenes
Of life beyond your front door
I will exploit you
Then conscript you
For my narrative schemes
Show you distressing scenes

[Chorus 1]
I’m gonna drag you from your bed onto your floor
By any means necessary
By any means necessary
By any means necessary
I’m gonna dig up what you buried, yeah
By any means necessary

[Verse 2]
There you go again
Finding brilliant ways to make things harder
Are we smarter alone or in this endless Stockholm syndrome?
Here’s what is known
We’re gonna break this two-way mirror

[Chorus 2]
I’m gonna shake you, break you
By any means necessary
By any means necessary
By any means necessary (‘Til some)
By any means necessary (Some day)
By any means necessary (Whoa, some sweet day)

[Bridge]
We will be playing bridge on the psych ward
With Arthur, Jane and Lou
We will be playing bridge on the psych ward
With Barbara, Gene and Sue
Whoa, and if you ever start to get bored
You know there’s no one to blame but you

[Outro]
And I will hold you hostage
Make you part of my conspiracy
You will be witness to carnage
You know there’s no you without me

16 دیدگاه

 1. من هم مایل به شنیدن پادکست درباره کارهای ضروری هستم و اگر کمکی هم از دستم بر بیاد برای ساخته شدنش انجام میدم. خیلی موضوع جالبیه. .آقای سخاوتی چرا کتاب انسان ضرورتمند رو خودتون ننویسین؟ در این باره خودتون زمینه کافی رو دارین و نیازی به آقای هراری نیست..من یکم به اینکه چه کاری ضروی است و چه کاری ضروری نیست فکر کردم. بسته به شخصیت آدم‌ها، چیزی که از زندگی میخوان و کلی متغیر دیگه متفاوته. و با توجه به این پیچیدگی‌ها این ایده به ذهنم اومد که به جای تعیین مصداق کارهای ضروری یا دنبال معیاری برای ضروری بودن یک کار گشتن، ساز و کاری پیدا کنیم که یک چیز بزرگ‌تر به ما بگه که چه چیزی ضروریه. مثل اون مدل کشاورزی که به جای اینکه هزاران متغیر رو تحلیل بکنیم و نتیجه بگیریم چه چیزی بکاریم، به خود زمین گوش میدیم و میگذاریم اون بخش عمده تصمیم رو برامون بگیره. بازار آزاد هم شباهتی به این مورد داره. به جای اینکه کلی داده رو تحلیل کنیم و تصمیم بگیریم چی، چقدر و با چه کیفیت و قیمتی تولید کنیم، یک سیستمی طراحی کردیم که خودش این تصمیم‌ها رو برامون به صورت غیرمتمرکز بگیره. امیدوارم منظورم رو درباره ربط این دو مثال به فکرکردن درباره کارهای ضروری رسونده باشم.

  1. یک پیشنهاد هم داشتم. اینکه بخشی از پادکست رو به صورت فایل صوتی در تلگرام بگذارین که برای بقیه بفرستیم و یک جور معرفی پادکست باشه. یک جور تیزر. متن نامه اول این پادکست برای کار خیلی خوبه. 

   1. علی جان ممنونم از پیشنهاد خوبت. باشه یک فایل برای تلگرام هم درست می کنم.
    درباره نوشتن کتاب انسان ضرورتمند هم فکر می کنم. هیجان انگیزه!

 2. کاش ویروس کرونا هر چه زودتر مهار بشه تا ما ضمن زندگی راحت ، این لذت را که ما هم یک نقطه عطف تاریخ تکامل بشریت را در زمان زندگیمان درک کرده ایم را ببریم .چون تکامل تدریجی است و اگر کرونا همه چیز را کن فیکون نکنه طبیعی تر و پایدار تر جلوه میکنه و در ضمن فرصت داشته باشیم به تمام راهکارهایی که بعد از فروکش کردن بحران توسط تمام اندیشمندان و افراد معمولی مثل خودمان به عنوان نسخه پیشرفت بشریت ارائه میشود به عنوان یک جک خنده دار بخندیم .و با خیال راحت همه چیز را به اینده بسپاریم .و مطمئن باشیم هر زمانی که وقتش برسه طبیعت با نیروی فوق تصور تمام دستاورد های بشر را به یکباره محو و راه خود را انتخاب میکند 

 3. سلام؛ممنون از پادکست خوبتونبه علت مشکل CVS که  نمی تونم مانیتور زیاد نگاه کنم یا اسکرین موبایل رو خیلی نگاه کنم به همین علت یه جورایی معتاد هستم به پادکست :-)البته برای رفع مشکل CVS شاید بیشتر از 10 کار از کوچک و بزرگ انجام دادم اما درست نشده حداکثر می تونم 20 دقیقه 25 دقیقه از کامپیوتر یا موبایل استفاده کنم البته وقتی کتاب می خونم همچنین مشکلی ندارم.پادکست شما خیلی خوبه، ممنون که زحمت می کشید و این پادکست ها رو تهیه می کنید. من یه جورایی یه سهمی از پادکست هایی که گوش می دم انگلیسی هست به همین علت غیر از ناملیک و شنوتو چه اپلیکیشنی رو شما دوست دارید و استفاده می کنید.خودم podcast Addict رو دوست دارم اما نمی دونم چرا VPN می خواد بعضی اوقات که تو حسم که پادکست گوش بدهم VPN وضل نمی شه.لطفاً در مورد اپلیکیشن پادکست ها مطلبی بنویسید یا جوابم رو بدهید Please لطفاًچون فکر کنم شما در این اپلیکیشن ها پادکست می گذارید احتمالاً مواجهتون زیادهممنون

 4. خیلی عالی بود این پادکست و بسی دلنشنین! غیرضروری بودن گردشگری هم اشاره‌ی جالب و جدیدی بود… بی‌صبرانه منتظر شنیدن پادکستی که گفتین در مورد تفکیک کارهای ضروری از غیرضروری هستم

 5. هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. مصرفگرایی خدای دورانه و بلایا اعتقاد به خدا رو عجیب بالا میبرند.

 6. معتادان گمناماعتیادشان برنامه اي با قدم هاي دوازده گانه را می گذرانند:1. ما اقرار کردیم که در برابر اعتیادمان عاجز بودیم وزندگی مان غیرقابل اداره شده بود.2. ما به این باور رسیدیم که یک نیروي برتر می تواندسلامت عقل را به ما بازگرداند.3. ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی مان را به مراقبتخداوند، بدان گونه که او را درك می کردیم، بسپاریم.٢١4. ما یک ترازنامه اخلاقی بی باکانه و جستجوگرانه از خودتهیه کردیم.5. ما چگونگی دقیق خطاهایمان را به خداوند، به خود و بهیک انسان دیگر اقرار کردیم.6. ما آمادگی کامل پیدا کردیم که خداوند کلیه این نواقصشخصیتی ما را برطرف کند.7. ما با فروتنی از او خواستیم کمبودهاي اخلاقی ما رابرطرف کند.8. ما فهرستی از تمام کسانی که به آنها صدمه زده بودیمتهیه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شدیم.9. ما بطور مستقیم در هر جا که امکان داشت از این افرادجبران خسارت کردیم، مگر در مواردي که اجراي این امربه ایشان یا دیگران لطمه بزند.10 . ما به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه دراشتباه بودیم سریعاً به آن اقرار کردیم.11 . ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطه آگاهانه خود باخداوند، بدان گونه که او را درك می کردیم شده و فقطجویاي آگاهی از اراده او براي خود و قدرت اجرایششدیم.٢٢12 . با بیداري روحانی حاصل از برداشتن این قدم ها، ماکوشیدیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول رادر تمام امور زندگی خود به اجرا درآوردیم.

 7. سلامکاش از انقراض گونه های قبلی مثل دایناسورها اطلاعات بیشتری در دست بود(مثلا به یکباره منقرض شدند و یا طی فرایند چند ساله بوده) و رفتار آنها در حین بحران (که حتما غیر هوشمندانه بوده )مثل جمع کردن غذا برای خود چقدر باعث تشدید و یا کند شدن روند انقراض بوده است .تا ما الان میفهمیدیم بهتر است ماسک ها را در خانه انبار کنیم یا هرچه میتوانیم ماسک بخریم و بگذاریم جلو بیمارستان (برای منافع خودمان ) .و یا بهتر نیست کارخانه آب معدنی قوطی آب نیم لیتری با لوله روی درب آن بصورت وکیوم در داخل پد الکلی طراحی کرده بود  تا کادر درمان مستقر در ایزوله بتوانند به راحتی ماهها دوام بیاورند . من با این دوره آموزشی و هر اقدامی که نگاه را از مواجهه کوتاه مدت واکنشی به نگاه بلند مدت تبدیل کند و تشویق به اقدام اساسی تر بنماید  موافق هستم (و پیشنهاد میکنم دوره هم بیشتر از یک اپیزود باشد )و آن را ضروری میدانم .ما الان در سنگر ها و پشت هرچه دم دستمام است مخفی شده ایم و بزودی خسته و گرسنه میشویم واز مخفی گاههایمان بیرون می آییم و باید تا فرصت باقی است بین سنگرها تونل بزنیم .و شهر زیر زمینی خودمان را سریعتر بنا کنیم .چون طبق قانون تصاعد اگر یک نفر ناقل فقط بماند و هر روز فقط یک نفر دیگر را مبتلا کند (و به فرض با اولین انتقال از گردونه انتقال هم خارج شود )بعد از بیست روز یک میلیون ناقل داریم .

  1. عدد صحیح در فرمول بالا 2 است .برای اینکه به عدد 1048576 در 20 روز برسیم . که البته طبق اظهار نظر ها انتقال ویروس کرونا در مراحل اولیه 2.3 و در مراحل نهایی از 100 هم بیشترمیشود  و کاملا غیر خطی وپیچیده است 

   1. فكر كنم منظورتون از جمله معروف انجمن معتادان گمنام اين بايد باشه:”پروردگارا به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم و شهامتی، تا تغییر دهم آنچه را که می توانم و بینشی تا تفاوت این دو را بدانم.”البته نميدونم واقعا چقدر اين جمله به اين انجمن مربوطه، ولى خب اهميتى نداره، مهم مفهوم و منظور جمله ست كه به نظر من هم با فلسفه WU WEI جور در مياد كاملا.

    1. بله منظورم همین بود.
     من اینجوری می خواستم بگمش:
     خداوندا آرامشی عطا فرما تا دست به کار غیر ضروری نزنم، شهامتی که کارهای ضروری را انجام دهم و بینشی که تفاوت این دو را بدانم.

 8. با اینکه از اسم گونه ی Homo Necessitus خوشم اومد، اصلننن دلم نمیخواد دنیا متناسب اون گونه بشه. به نظرم تنها شادی های دنیا بخش غیر ضروریش هستن. مثلا پارتی گرفتن یا کوه رفتن یا قدم زدن در نیمه شب، یا پادکست گوش دادن هیچ کدوم ضروری نیستن. مگر اینکه تفریحات رو ضروری در نظر بگیریم که خب اینجوری چیزهای غیرضروری کمی در دنیا باقی میمونه، و میتونیم گونه ی فعلی خودمون با تمام کارهای قبلی رو هومونسسیتوس بدونیم، در حالی که خب به نظر آقای سخاوتی همچین چیزی نیست.از تئوری فعلا با همون اسباب بازی ها بازی کن هم کمی خوشم اومد، ولی خب چون خودم از دست کورونا عصبانی ام، و به شدت منتظرم برم اتوبوس سواری کنم یا در آرامش پیش دوستانم بشینم، نتونستم خیلی از این تئوری لذت ببرم. 

 9. بنظرم برای تشخیص اینکه کدوم کار ضروری و کدومش غیر ضروریه،این هست که نمیشه در لحظه و به سرعت به جوابش رسید ، بدیهیات غیر ضرور منظورم نیست ، منظور  کارهای کوچیک وحتی ریز بی ارزشی هست که شاید کاملا غیر ضروری باشه ولی در آینده نه چندان دور ضروری حساب شه ، تنها چیزی که به ذهنم میرسه برای کم کردن کارهای غیر ضروری تاثیر دادن آیتم زمان به صورت بی نهایت وار در انجام اون کار و از دور به عنوان ناظر ، نظاره گر تاثیرات مخرب و غیر مخرب اون باشیم (یعنی ی جورایی روی دور تند گذر زمان تاثیرات اون بررسی شه ) و بعد میشه تصمیم گرفت که این کار ضرور بود یا نه . 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *