کلمه رادیکال (radical) در علوم مثل ریاضی و پزشکی به معنی مرتبط یا برآمده از ریشه است. رادیکال به معنی بسیار متفاوت با عرف و سنت و یا به عبارت دیگر افراطی هم هست. کلماتی مانند افراط گرا و یا سیاستهای افراطی به ویژه در حوزه سیاست کاربرد زیادی دارد.
طبق این تعریف زندگی کردن آنطور که می خواهیم کاری است رادیکال چون بیشتر آدمها جوری که دلشان می خواهد زندگی نمی کنند. بیشتر آدمها مطابق عرف و نرم و سنت جامعه خودشان زندگی می کنند. میلیونها نفر دلشان می خواهد کتاب بنویسند، برای خودشان کسب و کاری داشته باشند، نقاشی کنند، سازی بزنند، به دور دنیا سفر کنند، قله اورست را فتح کنند، فیلم بسازند، اصلا کار نکنند، به شهری دیگر مهاجرت کنند، کارشان را عوض کنند، طلاق بگیرند، استعفا بدهند، تغییر رشته بدهند، ترک تحصیل کنند و …  ولی عده کسانی که واقعا این کارها را می کنند کسر بسیار کوچکی از آن میلیونها نفر است.
کردن آن کاری که دلت می خواهد کاری است رادیکال، بسیار متفاوت با عرف و سنت جامعه. اصلا زندگی کردن مطابق میل و سلیقه ات کاری است رادیکال. یعنی نقطه مقابل میانه رو و میانه رو یعنی متوسط و متوسط یعنی همان چیزی که زندگی میلیونها نفر را خسته کننده و تکراری کرده است. متوسط یعنی همان چیزی که میلیونها نفر دلشان نمی خواهد باشند ولی هستند.

مشترک خبرنامه شوید

با عضویت در خبرنامه می‌توانید از نوشته‌های جدید باخبر شوید.

دیدگاه‌ها

داریوش سه‌شنبه، ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹

بالاخره یک تعریف عامیانه اما واضح از رادیکال ژیدا کردیم.متشکر

پاسخ
الهام ماسوریان چهارشنبه، ۴ دسامبر ۲۰۱۳

دقیقا همینه . وقتی هم می خوام اون چیزی باشم که ازش لذت میبرم، بیشتر اطرافیان تلاش میکنن تا اینو نادرست و غیر منطقی و غیرممکن و وهم آلود و بی ثمر نشون بدن و کلا تو زندگی این آدمهای متوسط، باور داشتن یه زندگی واقعا لذت بخش از بین رفته و سعی میکنن با کپی کردن اونچه که خیلی ها رو خوشحال میکنه اما اونارو نه، خودشونو راضی کنن و اینو تو مخ بقیه هم هر لحظه فرو میکنن!

پاسخ
ليلي یکشنبه، ۱۰ ژوئن ۲۰۱۲

چرا متوسط ها زيادن؟يا…چرا زيادها متوسطن؟؟

پاسخ
Anonymous چهارشنبه، ۵ ژانویه ۲۰۱۱

زندگی انتخابه، درست یا غلطی وجود نداره. اگه اینو بپذیریم، اسیر باید و نباید نمی شیم. این بیماری فلسفی امروز ماست: تاییدگرایی به بهای متوسط بودن. غافل از اینکه بهترین لذت در زندگی عملی کردن آرزوهاست. پس بهتره آنطور باشیم که دوست داریم نه آنطور که دوست دارند….

پاسخ
    AlirezaH یکشنبه، ۷ فوریه ۲۰۱۶

    …این نوشته با کامنت شما کاملتر شد

    پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آخرین نوشته‌ها

آخرین دیدگاه‌ها