خودآگاهی چیست؟

وبلاگ اطلاعات زیباست سعی کرده تا در مطلبی خودآگاهی یا consciousness را به تصویر بکشد:
در این تصویر تعاریف مختلفی از بودیسم تا فیزیک کوانتوم دیده می شود که در نوع خود جالبند.
به نظر من دقیقترین و قابل فهم ترین تعریف متعلق به تئوری افکار با اولویت (نظم؟) بیشتر (higher order theory) است. خودآگاهی جایی است که ما درباره فکرهای دیگرمان فکر می کنیم. این مفهوم را می توان با تئوری اطلاعات توضیح داد:
فرض کنید که مغز شما یک کامپیوتر است که در ساده ترین حالت دارای یک پردازنده و مقداری حافظه است. این حافظه هم همانطور که می دانید دارای انواع مختلف است مثل هارد دیسک، رم (RAM) و کش (cache). هارد دیسک معمولا ظرفیت بسیار بیشتری از رم دارد و رم هم ظرفیت بسیار بیشتری از کش. حافظه کش در حقیقت در داخل پردازشگر تعبیه شده و به همین دلیل ظرفیت کمتر و قیمت بیشتری دارد و از همه مهمتر اطلاعتش با سرعت خیلی زیادی قابل دسترسی و پردازش برای پردازشگر می باشد. در مغز ما نیز خودآگاهی نقش کش را بازی می کند. خودآگاهی جایی است که اطلاعات برای پردازش (فکر کردن) به آنجا هدایت می شود. به علت ظرفیت محدود خودآگاهی است که ما در هر لحظه به چیزهای محدودی می توانیم فکر کنیم. مغز ما اگر بخواهد خاطرات دوران کودکی یا نگرانی از افزایش اجاره خانه را پردازش کند، ظرفیت حافظه خودآگاهی برای دربرگرفتن اطلاعات مربوط به دسته گلی که روی میزمان قرار دارد کم می شود.

 

یک دیدگاه

  1. طبقه بندی جالبی بود تو این دسته بندی حافظه کجا قرار میگیره آیا حافظه معادل رم در نظر گرفته میشه؟حافظه کوتاه مدت با خودآگاهی چه تفاوتی داره حافظه بلند مدت و ناخودآگاه چی هستند و چه رابطه ای با دو مفهوم قبلی یعنی حافظه کوتاه مدت و خودآگاهی  دارن ؟آیا آگاهی همون awareness  است ؟یا information ؟ اصلا آگاهی یعنی چی یه جا خوندم جهان از سه عنصر ماده و انرژی و آگاهی ایجاد شده !!!راستش نفهمیدم یعنی ماده و انرژی را با وجود بی سوادیم یه ذهنیت و تعریفی ازش دارم ولی این عنصر سوم رو نمیتونم درک کنم یعنی چی؟ من سرچ هم کردم ولی جایی نتونستم اینا رو به صورت یکجا پیدا کنمضمنا اون پست شما رو هم خواندم که خود آگاهی رو به یک ظرف یا کاسه تشبیه کرده بودید و توش مثال صدای کولر و چک برگشتیو اینا بود.اگه شما ایده ای دارید ممنون میشم در قالب یه پست درباره اینا و ارتباطشان بنویسیدسپاس فراوان  از شما

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.