WTF

چند روز پیش وقتی به خانه برگشتم دیدم یک طرف دیوار ساختمان خانه ما که قبلا نمایش سنگ سفید بود با سرامیک فرش شده است و مقداری هم مصالح برای پوشاندن طرف دیگر دیوار در حیاط انتظار می کشد. پرس و جو که کردم فهمیدم که صاحب جدید یکی از واحدها ( یکی از هشت واحد) با گرفتن اجازه از مدیر ساختمان برای زیباتر شدن ساختمان اقدام به این کار نموده است. مدیر ساختمان هم چون معتقد بوده که اگر بخواهد برای طلب اجازه از همه واحدها جلسه ای ترتیب بدهد طبق معمول کسی در جلسه حاضر نمی شود، خودش اجازه را صادر کرده بوده است. به خصوص وقتی فهمیده که صاحب خانه جدید کل هزینه پروژه را هم تقبل می کند.

من که به نصاب سرامیک گفتم کارش را نیمه کاره ول کند و برود خیلی خونسرد قبول کرد و گفت که برایش فرقی نمی کند. دلیل این خونسردی زمانی برایم روشن شد که صاحب خانه جدید که جوانی است ظاهرا در کار بساز و بفروش وسط حرفهایش پراند که این کار را کسی بابت طلبی که از یارو داشته انجام می دهد. خلاصه من بهش گفتم که دیوار باید مثل قبلش شود و او هم خیلی مؤدبانه قبول کرد. ولی کی این اتفاق بیفتد و باقی مصالح از وسط حیاط ما کی جمع بشود، خدا می داند.

البته راستش را بخواهید خیلی هم فاجعه بدی اتفاق نیفتده است. مثل اینکه دیواری خراب شده باشد یا چاه نشست کرده باشد یا همچین چیزی. فقط از بیرون که به ساختمان نگاه می کنی دیوار حیاط (ساختمان شمالی است) با سرامیک طرح سنگ گرانیت پوشیده شده است. بقیه ساختمان سنگ سفید است. از آن سنگهای سفید مستطیل معمولی که ده سال پیش همه به دیوارشان می چسباندند. این یارو معتقد است که اگر سنگهای دیوار(فقط دیوار حیاط را و فقط یک دیوار مشرف به کوچه را) را با سرامیک گرانیت نما فرش کنیم نمای خانه خیلی زیبا می شود و بر ارزش خانه افزوده می شود. اینجا بود که فهمیدم یارو قصد فروش آپارتمان تازه خریده اش را هم دارد که خوب آن یک موضوع دیگری است.

در این دنیا چیزهای بدل (fake) زیادی وجود دارد. من بعضی از آن ها را می فهمم. بعضی ها را هم نه. مثلا بعضی از کیفهای زنانه هست که کمتر کسی می تواند اصل را از فرع تشخیص بدهد. شاید به دلیل اینکه قیمت اصلش اینقدر بالاست که کمتر کسی آن را دیده است. و تازه مگر یک کیف زنانه چقدر در معرض دید است؟ بعد خیلی چیزهای دیگر دور و بر آن کیف هست که حواس آدم را پرت می کند. بعد اگر هم خیلی آدم سمجی باشی و شک کنی نیاز داری بری از یارو کیفش را بگیری و از نزدیک وارسی کنی که آنهم داستانی دارد و کلی دل و جرئت می خواهد. خلاصه کیف زنانه بدلی را من می فهمم. ولی سرامیک گرانیت نما؟ هر خری می فهمد که این گرانیت نیست. سرامیک است. خوب چه اشکالی دارد؟ سرامیک گرانیت نما است، گرانیت سرامیک نما که نیست.

من فکر می کنم سرامیک و گرانیت کلماتی هستند که در ضمیر ناخودآگاه ما چراغهای خوشبختی، رفاه، ثروت، کلاس، پرستیژ و احساساتی از این قبیل را روشن می کنند. باید روز تولد کسی را که کلمه کاشی را با سرامیک جایگزین کرد به عنوان تعطیل رسمی جشن بگیریم. البته به شرطی که با روز وفات کاشف گرانیت( سنگ گرانیت) تداخل نداشته باشد. کاشی این حس را ایجاد نمی کند هر چند که اطلاعات من در این زمینه به روز نیست. مثلا مطمئنم که کف آشپزخانه ما سرامیک است ولی مطمئن نیستم که دیوارهای توالتمان کاشی است یا سرامیک. خانه ما در دوره گذار از کاشی به سرامیک که دوره خاصی از معماری ایرانی محسوب می شود ساخته شده و مثل خیلی از بناهای آن دوران، بافت گیج کننده ای از این نظر دارد.

از این مقدمه که بگذریم من برای کسانی که در آپارتمان زندگی می کنند و نگران آسیب دیدن (به گند کشیده شدن) ظاهر فعلی آن هرچند هم زشت و کثیف و دود خورده هستند پیشنهادی دارم که در قالب یک تست روانشناسی ارائه می دهم:

کاربرد تست: این تست بر روی صاحبخانه های جدید توسط مدیریت ساختمان انجام می شود و نتیجه آن در قالب کشیکهای نوبتی از دیوارها و سایر مشاعات ساختمان نمود پیدا خواهد کرد.

راهنمای تست: لطفا سؤالها را به دقت بخوانید و اگر سؤال را کلا نمی فهمید به جای جواب یک خط تیره دو سانتی بکشید.

الف- شما به دموکراسی اعتقاد دارید یا اریستوکراسی یا هیچکدام یا مردم سالاری؟

ب – آیا شما آپارتمان تازه خریده خود را تا شش ماه دیگر خواهید فروخت؟

ج – آیا وقتی که عصبانی هستید گفتن کلمه “سرامیک” شما را آرام می کند؟

د – آیا حاضرید توالت آپارتمانتان را با نمای گرانیت برای کل ساختمان عوض کنید؟

ه – آیا تا به حال چراغهای ماشینتان را با چراغهای یک ماشین گران قیمت تر مثل بنز یا بی ام و جایگزین کرده اید؟

و – آیا از رنگ زعفران در مهمانیهایتان و یا غذاهای نذری استفاده می کنید؟

ز – از کلماتی مانند “ام. دی. اف.” یا “پی. وی. سی.” یا “پی. اچ. دی.” یا “اچ. دی. اف.” یا “ای. بی. اس.” چند بار در روز استفاده می کنید.

ح – آیا از توالت برای سیگار کشیدن استفاده می کنید؟

ط – آیا برای خداحافظی بوق می زنید؟

ی – آیا نسبت به استفاده از عبارت “خلیج عربی” به جای “خلیج فارس” ابراز انزجار می کنید؟

ک – رنگ مورد علاقه شما کدام است؟

ل – به نظر شما کدام یک از المانهای زیر در یک آپارتمان مهمتر از بقیه است:

1- کاغذ دیواری 2- اتاق خواب 3- سرامیک 4- آیفون تصویری

ن – آیا پیتزا مخصوص غذای مورد علاقه شماست؟

س – یک شماره رند موبایل را ترجیح می دهید یا یک سفر رایگان به سواحل خلیج فارس را؟

ع – آیا تا به حال از داروهای کاهش وزن استفاده نموده اید؟

ف – در شبانه روز چند ساعت تلویزیون تماشا می کنید؟

ض – “ای. دی. اس. ال.” همان اینترنت پر سرعت است؟

 

 

کلید تست فوق متاسفانه هنوز آماده نشده است و به محض آماده شدن با هزینه ای مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط:

من دکترای هنرهای زیبا دارم

3 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.