نفت، دلار، اینترنت ملی و سفر می نی مالیستی من به تایلند

15-25 کیلوگرم و فقط یک چمدان. حداکثر میزان باری است که شما می توانید در یک پرواز خارجی حمل کنید.

فروشنده بلیط که این را گفت من کنجکاو شدم بدانم چیزهایی که متعلق به من است چند تا از این چمدان های 15-25 کیلویی می شود. بعضی از آنها اصلا در چمدان جا نمی شوند مثل پرینتری که روی این میز است یا خود میز. من با وجود اینکه خرت و پرت زیادی ندارم ولی به دور و برم که نگاه می کنم تعداد آت و آشغالهایی که براحتی می توانم دور بریزم شگفت زده ام می کند. از بعضی چیزها هم دو تا دارم. مثل عینک شنا. یا جای کاغذ یادداشت.

بالاخره یک روزی…

بعضی چیزها را ه سالهاست که استفاده نکرده ام. مثل این چراغ مطالعه که روی میز است را آخرین بار شش سال پیش استفاده کردم. آن وقتها براحتی اجازه می دادند دو تا چمدان به قسمت بار هواپیما بدهی. ظااهرا جامعه جهانی نسبت به عرضه نفت و قیمت آن خوشبین تر از امروز بود یا شاید هم درباره آن خیلی فکر نمی کرد. آن موقع هنوز وسایلی که هم چراغ مطالعه هستند هم کتاب هم هارد دیسک هم کامپیوتر و هم دفتر یادداشت مثل آی پد ساخته نشده بوند.

این ایده که هر چیزی بالاخره یک روزی به کار می آید مال کسی است که در یک مزرعه زندگی می کند و انبارش به اندازه کافی جا برای نگهداری هر خرت و پرتی را دارد. کسی مجبور نیست چمدانش را به قسمت بار بدهد. یا کسی که اصلا سفر نمی کند. شاید من هم یک روز همچین آدمی بشود و همه چیز را در یک انباری برای روز مبادا نگه دارم ولی تا آن روز:

– دوست دارم بیشتر چیزهایی را که دور و برم را شلوغ کرده است دور بریزم.

– دوست دارم بیشتر چیزهایی که وقت من را تلف می کند از زندگیم حذف کنم. مثل مهمانی رفتن. مثل دفاع شخصی. مثل اینترنت. اینترنت به سه دلیل وقت من را تلف می کند: اول اینکه پر سرعت نیست. دوم اینکه بیشتر چیزهایی که من لازم دارم فیلتر شده است و باید راهی برای این مشکل پیدا بکنم. سوم و از همه مهمتر اینکه خیلی از کارهایی که بر روی اینترنت انجام می دهم وقت تلف کردن و ول گشتن و غیر ضروری است. مثل روزی بیست بار چک کردن ایمیل. خوشبختانه مسؤولین زحمت کش مدتهاست که در فکر چاره برای این معضل بوده اند و سالهاست که راه حل آن را پیدا کرده اند و شبانه روز تلاش می کنند که آن را محقق کنند و در اختیار ما قرار بدهند. این راه حل “اینترنت ملی” است. اینترنت ملی هر سه مشکل فوق را همزمان حل می کند. الف)سرعت آن زیاد است. ب) امن است یعنی از جهان خارج به کلی قطع است و بنابراین وقت شما در شکستن فیلتر تلف نمی شود. پ) انگیزه ای برای استفاده از آن نخواهید داشت تا که اصلا وقتتان تلف شود.

اینترنت ملی – این صفحه بعد از چند ثانیه بصورت اتفاقی وارد ادامه یکی از موضوعات بالا می شود

 

امشب من با یک کوله پشتی کوچک برای یک ماه به تایند سفر می کنم تا ایده می نی مالیستی خودم را در عمل تست کنم. چند تا تی شرت و شورت و دو تا شلوار و مسواک و خمیر دندان و تیغ اصلاح و آی پد و آی فون و یک کیف کمری و دوربین دیجیتال که دیشب هدیه گرفتم و خارج از برنامه اولیه می نی مالیستیم بود.

کوله پشتی می نی مالیستی

 

 

 

3 دیدگاه

  1. من هم به طور کلی طرفدار دور ریختن چیزهایی هستم که ازشان استفاده نمی کنم و حتی از این بابت سرزنش می شوم اما باز هم به نظرم خیلی چیزها زیادی است . اما آفرین که یک سفر یک ماهه را با یک کوله پشتی شروع کردید و البته بسیار هم جای تعجب دارد !!ر

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *