ترک آسان و مطمئن سیگار با یک لذت جایگزین

من تمام سالهایی که سیگار می کشیدم نمی دانستم که چه لذتی را دارم از دست می دهم. تا چند وقت پیش فکر می کردم که این لذت جایگزین وبلاگ نویسی بوده است ولی اخیرا لذتی را کشف کردم که هم به سیگار کشیدن بسیار شبیه تر است و هم بسیار لذت بخش تر: نخ دندان. فکر می کنم به نخ دندان معتاد شده ام. بعضی وقتها به فاصله چند دقیقه پس از نخ دندان زدن (مصرف نخ دندان؟) به شدت هوس می کنم که دوباره این کار را انجام بدهم. و همین کار را هم می کنم. با نخ دندان شاید حتی بتوان قانون کلیبر در ترک سیگار را هم شکست.

ده شباهت نخ دندان با سیگار:

1- برای هر بار مصرف باید در قوطی را باز کنی و یک نخ بیرون بیاوری.

2- تماس انگشتان و نخ دندان با لبها  – مانند تماس انگشتها و فیلتر سیگار با لبها.

3- تماس نخ با دندانها و زبان و بقیه قسمتهای داخلی دهان – مانند تماس دود با همه قسمتهای داخلی دهان.

4- خروج اضافات غذا چسبیده به نخ دندان – مانند خروج دود از دهان.

5- نگاه کردن به نخ دندان هر بار که از دهان بیرون می آید – مانند نگاه کردن به دود سیگار هنگام خارج شدن از دهان.

6- گرفتن اضافات غذا با لب و قورت دادن آنها – مانند تکاندن سیگار توی زیرسیگاری.

7- تمایل زیاد به نخ دندان زدن درست پس از غذا خوردن – درست مثل تمایل شدید به سیگار کشیدن بعد از صرف غذا.

8- احساس گم کردن چیزی وقتی که نخ دندان نداری – مانند احساسی که در اثر نداشتن سیگار به یک سیگاری دست می دهد.

9- تعارف کردن نخ دندان به بغل دستی – مانند تعارف کردن سیگار به بغل دستی.

10- همراه داشتن نخ دندان در همه حال و همه جا. مانند همراه داشتن سیگار در همه حال و همه جا.

11- از بین رفتن بخش عمده لذت نخ دندان زدن در تاریکی – مانند از بین رفتن لذت سیگار کشیدن در تاریکی.

12- احساس معذب بودن در حین نخ دندان زدن در اماکن عمومی و در حضور غریبه ها – خوشبختانه این کار برای سلامتی کسی ضرر ندارد و هنوز ممنوع نشده است.

4 دیدگاه

  1. شاید اینا را به طنز نوشته باشی ولی پایه علمی داره. چند وقت پیش یه کتاب عجیب و غریب به نام رفتار شناسی تماس خوندم که با دیدن این پست یادش افتادم. اونجا می گفت کاربرد چیزایی مثل پستونک، مکیدن شست، سیگار کشیدن، مکیدن انتهای مداد و اگر مورد شما را بهش اضافه کنیم، نخ دندان کشیدن، یه حس شیر خوردن از پستان مادر و لمس آن و نیز آن احساس آرامش را شبیه سازی می کنه. با این تفسیر لذت جایگزین وبلاگ نویسی بجای سیگار هم قابل توضیحه. اون حس آرامش را که از سیگار کشیدن و شبیه سازی آرامش لمس پستان مادر بدست می آوردی، این شکلی تامین میشه.
    : شاید بد نباشه قسمت هایی از این کتاب را اینجا نقل کنم
    بسیاری از سیگاری ها در هنگام بردن سیگار به دهان یا وقت برداشتن آن از دهان انگشت ها را روی لب باقی می گذارند و به این ترتیب احساس لمس پستان مادر را شبیه سازی می نمایند. برخی سیگار را مدتهای مدید بین دو لب نگه می دارند و فقط گه گاهی به آن پک می زنند. به این ترتیب مواقع غیر پک زدن شبیه وقتی است که کودک پستانک را نیمه خواب بین دو لب دارد و آنرا نمی مکد. برخی دیگر به هنگام بر گرفتن سیگار از دهان آنرا بین انگشتان خویش نگه می دارند و با آن بازی می کنند هر چند گذاشتنش در زیر سیگاری یا جای دیگر آسانتر است. انگشت رنگ شده با نیکوتین سیگار گواه خاموش بر این مدعا است که چسبیدن به پستان توتونی حتی خارج از وقت استفاده دهانی آن هم آرامش دهنده است.
    از جمله فرم های تغییر یافته این موضوع هم سیگار برگ است که انتهای گرد و صاف آن به هنگام رفتن به دهان حکم یک نوک پستان غول پیکر را بازی می کند. اینان بی سر و صدا انتهای کور این پستانک خویش را سوراخ می کنند و در آن چیزی تعبیه می کنند که جریان دود (شیر) گرم آرامش بخش را تسهیل کند….
    همین امر در لذت خوردن غذاها و نوشیدنی های سبک مکیدن و به نیش کشیدن در ارتباط است

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *