23 مرداد 1396 – زرخشت

برای مادرم یک چهارپایه با چوب ساختم.با بکارگیری اره و رنده برقی، چکش، میخ و چسب چوب. از آقا داود یاد گرفتم که چسب چوب خیلی مهمتر از میخ است. و لبه های نامیزان دو تکه چوب کنار هم را می توان بعد از تمام شدن کار با رنده میزان کرد. البته اگر جاهای دیگر نامیزان نشوند. یکی دو روز است که از سقف دستشویی آپارتمان مادرم آب چکه می کند. مادرم به همسایه بالایی اطلاع داد که کف دستشویشان را تعمیر کنند. ظاهرا از سقف دستشویی آنها هم خیلی وقت است که آب چکه می کند ولی آنها تا به حال به همسایه طبقه بالاییشان اطلاع نداده اند.

دیروز با مادر بچه ها نان پختیم. یک نوع نان پیتا یا همان لواش خودمان. روی اجاق گاز. هر دو از نتیجه کار به شدت راضی بودیم.

دستور پخت:

دو و نیم تا سه پیمانه آرد

یک پیمانه آب

یک قاشق چایخوری مخمر

یک قاشق چایخوری نمک (ترجیحا سنگ نمک یا نمک دریایی)

یک قاشق غذا خوری شکر

یک قاشق غذا خوری روغن زیتون

را با هم مخلوط می کنیم و حسابی ورز می دهیم. تا یک توپ صاف و نرم بدست بیاید.

کف کاسه را با روغن زیتون چرب می کنیم و خمیر را کف کاسه قرار می دهیم و روی کاسه را با پلاستیک می پوشانیم و اجازه می دهیم خمیر 4-5 ساعت دو برابر شود.

بعد از 4-5 ساعت خمیر را روی یک سطح صاف گذاشته و با کف دست فشارش می دهیم تا گاز درونش خارج شود. خمیر را به تکه های کوچکتر تقسیم می کنیم و با کف دست به شکل چونه در می آوریم و اجازه می دهیم تا بیست دقیقه proof (تثبیت؟) شود. هر چونه را با کمک کف دست و وردنه به ضخامت 3-4 میلیمتر پهن می کنیم و کف یک ماهی تابه چدنی داغ می اندازیم. هر طرف آنقدر که بپزد و نسوزد. جزئیات بسیار مهمی – بدون قصد خاصی – در این دستور پخت از قلم افتاده است. مثل اندازه پیمانه و نوع آرد.

 

یک دیدگاه

 1. بسی رنج بردم در این سال سی
  رسپی نون پختن نوشتم برای مردم پارسی

  دو تا نون لواش بفرست ببینم مزه نون شما چطوره
  KEN’S ARTISAN BAKERY
  338 NW 21st Avenue, Portland, OR.

  Monday – Saturday: 7 am – 6 pm
  Monday Night Pizza: 5:30 pm – 9:30 pm
  Sunday: 8 am – 5 pm

  (503) 248-2202

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *