کامنت منفی یا فحش را چطوری هندل می کنید؟

سلام.

آقای سخاوتی کامنت یا ایمیل منفی (فحش و اینا) رو چطوری هندل میکنید؟
من قشنگ روزم خراب میشه بابت هر کدوم.
——————————————————————————–

سلام

کامنت منفی من رو هم به هم می ریزه. فحش هم همینطور.
من می تونم بهت بگم که چطور یاد گرفتم که کامنت منفی و فحش رو بهتر از قبل هندل کنم. فرض کنیم که فحش هم یک جور کامنت منفی است.

به دو دلیل کامنت منفی روز من رو خراب می کنه:
اول اینکه در اون حقیقتی نهفته است که آدم تلاش می کنه انکارش کنه و چون خودت نمی تونی به خودت دروغ بگی و می دونی که اون زیر چه خبره به هم می ریزی و ناراحت می شی. مثلا وقتی یه نفر بهت می گه بزدل هستی و خودت هم اینو می دونی ولی انکار می کنی.
من دارم تمرین می کنم که وقتی چنین چیزی می شنوم حقیقت رو بپدیرم و ببینم که اون فیدبک منفی چه فرصت رشدی برای من ایجاد می کنه. می دونم که این حرفا ممکنه کلیشه ای و قلمبه به نظر برسن. کار آسونی نیست و من در عمل بهش در اول راه هستم.
دلیل دوم که کامنت منفی آدم رو ناراحت می کنه اینه که به ego یا منیت من آسیب می زنه و آسیب دیدن منیت خیلی دردناکه.

من تمرین می کنم که قبل از اینکه کسی پیدا بشه و بخواد منیت من رو بشکنه خودم این کارو برای خودم بکنم. با مشاهده دقیق اینکه من در واقعیت چی هستم و کی هستم. منظورم واقعیت مطلق موضوع بحث های فلسفی نیست. منظورم واقعیتی است که از راه مشاهده بدست می آید. با مشاهده بیشتر زیر سؤال می رود. و با مشاهده بیشتر تکامل می یابد. و دوباره و صدباره به چالش کشیده می شود. مشاهده بدون پیش قضاوت بسته به اینکه از چه کلماتی استفاده کنیم می تواند شکل کامنت منفی یا حتی فحش بگیرد. چنین مشاهده ای پتانسیل آن را دارد که  یک جایی را به درد آورد یا بشکند و روز آدم را خراب کند. مثل وقتی که بر اساس مشاهده می پذیری که واقعا بزدل هستی یا آنقدر هم که خودت فکر می کردی خوب نمی نویسی. و الخ.

لازم به ذکره که منیت با عزت نفس فرق داره.

به علاوه آدمها خیلی وقتها از روی شرم خودشون و برای اینکه با پایین آوردن تو احساس بهتری بکنند، بهت کامنت منفی می دن و بنابراین کامنتشون بی ارزش و بی اهمیته. البته برای خراب نشدن روزت در این جور مواقع نیاز به عزت نفس بالا داری. یعنی باید ارزیابی دقیقی از ارزش خودت داشته باشی و به اندازه ای واقعی به خودت احترام بذاری. من با هزینه خیلی زیاد به این نتیجه رسیدم. که آدم وقتی عزت نفس داره خیلی کمتر در موقعیت فحش قرار می گیره. چه فحش شنیدن چه فحش دادن. البته که فحش فقط در کلام اتفاق نمی افته. و البته که فحش رو فقط دیگران به آدم نمی دن.

هنر اینه که کامنت سازنده رو از کامنت بی فایده تشخیص بدی. کامنت منفی رو نشنیده بگیری و با احترام و قدردانی از کسانی که بهت فیدبک سازنده می دن خودتو بیشتر در معرض کامنت اثرگذار و کمتر در معرض فحش قرار بدی. روزهایی که با کامنت منفی و فحش خراب می شوند بهترین فرصتند برای مشاهده دردناک واقعیت از نزدیک.

با احترام
علی سخاوتی
22 مرداد 98

4 دیدگاه

 1. قدیما تو اصفهان
  دو تا مرد که واسه عید لباس نو پوشیده بودن،دعواشون میشه
  اولی به دومی میگه
  من اینور جوب تو اونور جوب: فحش بده ،فحش بسون

 2. من کامنت منفی و فحش رو جواب میدم.
  بدون هیچ تلاشی برای دفاع از خودم برای طرف توی جواب مینویسم که “واست بهترین هارو آرزو میکنم” به قول اساتید موفقیت و خوشبختی این جمله معجزه میکنه :-))
  طرف ده خط به من حمله کرده که زخمی م کنه؛ من با یک جمله هدشاتش میکنم ^_^
  اینکه راه درستیه یا نه رو نمیدونم، ولی واسه من که جواب داده 🙂

  1. گاهی از بس گند میزنه آدم، خب طرف میاد بگه آهای، هوی، چرا داری گند میزنی، بس نیست؟؟؟؟؟؟؟ این بنظر لازمه. اکثر کسایی که فحش میدن کاملا درست میگن. و فحش دقیقا به طرف مقابل حالی میکنه که یابویی بیش نیست و بهتره خفه شه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.