افتتاح کلینیک علی سخاوتی – به زودی

دیاگ

اسم سرویسی است که بعضی از مکانیکها به آنهایی که ماشین دارند ارائه می دهند. diagnose  کلمه ای یونانی است به معنای شناسایی طبیعت و علت یک چیز. مکانیک سیمی را به کامپیوتر کوچک ماشین شما وصل می کند و با مطالعه دقیق اطلاعاتی که بر روی صفحه مانیتوری قدیمی که روی یک پایه بلند قرار دارد به شما می گوید علت دود کردن ماشین شما چیست. یا علت ترتر کردنش. یا علت مصرف زیاد بنزینش. یا علت هر چیز دیگری که شما را نگران کرده است.

دکتر ها هم همین کار را می کنند. آنها بیماری ما را دیاگ می کنند. ولی چون بدن ما کامپیوتر ندارد، آنها این کار را با تعدادی آزمایش و سی تی اسکن و عکسبرداری و معاینه و سؤال و جواب انجام می دهند. دکترها تمام تلاش خود را صرف می کنند که علت و طبیعت بیماری ما را شناسایی کنند. قبل از اینکه ما را به مصرف یک کیسه دارو یا انجام یکی دو تا عمل جراحی تشویق کنند. علت کمر درد. علت دل درد. علت بیضه درد. علت استخوان درد. علت سر گیجه، یبوست، ناتوانی جنسی، بواسیر، ادرار خون آلود، سرفه های خشک، جوشهای پوستی، کم اشتهایی، بی میلی جنسی و خیلی دردها  و مرضهای دیگر. diagnose  اولین کاری است که همه دکترها بدون استثنا برای ما انجام می دهند.

مریض: آقای دکتر علت و طبیعت سرفه های خشک من چیست؟ آیا نتیجه آزمایشهایی که انجام داده ام اطلاعات کافی برای دیاگ در اختیار شما قرار داده است؟

آقای دکتر: بله. دیاگ شما اینطور نشان می دهد که شما به علت استنشاق دود بنزین غیر استاندارد، آزبست، دود مستقیم قلیان، دود غیر مستقیم سیگار، خوردن بیش از سه بار سیب زمینی سرخ کرده و فلافل در هفته و همچنین داد زدن بیشتر از پنج بار در روز به این مشکل (بیماری) دچار شده اید.

مریض: حالا چی کار باید بکنم؟

آقای دکتر: [pause]

این عکس می تواند با عکس من و شما جایگزین شود

 

اینجاست که یک شکاف بزرگ در سیستم خدمات درمانی نمایان می شود. آقای دکتر قبل از اینکه سرویس پروگ (prognosis) را به مریض ارائه کند، وارد فرایند درمان (treatment) می شود. دکتر وظیفه دارد به مریض بگوید در آینده چه بلایی ممکن است سرش بیاید. او حق دارد بداند که احتمال مبتلا شدنش به سرطان ریه در 15 سال آینده چقدر است. همینطور احتمال ابتلا به فشار خون، سنگ کلیه، افسردگی یا ناتوانی جنسی در صورت ادامه دادن به کشیدن قلیان برای سه سال دیگر و ترک آن برای دو سال و سپس ادامه به کشیدنش برای سه سال دیگر. مریض حق دارد و نیاز دارد که پروگ شود. درست است که دقیق ترین متدهای پروگ فقط می توانند مرگ بیمار را آنهم فقط هفت روز قبل از مردنش پیش بینی کنند. ولی این دلیل نمی شود که پروگ را کلا از سیستم بهداشت و درمان حذف کنیم. جای پروگ در سیستم بهداشت و درمان خالی است.

آقای دکتر: این داروها را بخورید و سه ماه دیگر بیایید تا ببینیم اوضاع چطور است.

مریض: خیلی ممنون آقای دکتر.

 

کلینیک علی سخاوتی با هدف ارائه یک چرخه کامل دیاگ، پروگ و درمان، به آدمهای دردمند طراحی شده است و به محض دریافت مجوزهای لازم رسما شروع به کار خواهد کرد. همه آدمها گه گداری احساس بدبختی، بدشانسی، ترس، نگرانی، شکست، درد و مرض می کنند. دردها و مرضهایی که سیستم بهداشت و درمان فعلی از دیاگ،پروگ و درمان آنها تا به امروز غافل بوده است. کلینیک علی سخاوتی برای اولین بار در خاور میانه خدمات کامل و دقیق پروگ (prognosis) را در کنار دیاگ و تریت تضمینی به مراجعین ارائه خواهد داد. دیاگ، پروگ، تریت.

 

مطالب مرتبط آینده:

دیاگ بدون پروگ بدتر است یا تریت بدون دیاگ

 

 

3 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *