سیزیف

چه دشمنی با خودت داری که این چنین با خودت رفتار و گفتار می کنی. و از آن بدتر پندار.

چطور درباره خودت چنین می اندیشی؟

با هر کسی حرف می زنی کم و بیش از این مشکل رنج می برد. اپیدمی است.

هر آدمی گویی آزمایشگاهی است برای سنجش و اندازه گیری خطاها و فاکاپس سلف. و کم و کاستیهای ژنتیک و خانوادگی. و اقتصادی. و اخلاقی. البته به صورت کاملا غیر علمی و نامبتنی بر حقایق.

یا خودت را با بالاتر از خودت مقایسه می کنی. یا با پایین تر از خودت. این کل تجهیزات آزمایشگاه سلف شناسی تو را تشکیل می دهد. برداشتت از بالاتر و پایین تر از خودت. مقایسه اجتماعی.

و اصلا تو چه می دانی از بالاتر و پایین تر از خودت؟ و از خودت؟ و از خطا؟ و از اجتماع؟

گناه تو مگر چه بوده که خودت را به چنین مجازاتی محکوم کرده ای؟ از چه چیز خودت به این اندازه شرمساری؟

تو سیزیفی؟ محکوم به غلتاندن سنگ نفرت از خودت به بالای کوه خودشناسی؟ یا به بالای هرم مازلو؟

و اصلا چه چیزی برای شناختن در تو هست که شایسته چنین رنج و عذابی باشد؟

4 دیدگاه

  1. انسان طبیعتاً با مقایسه فکر می‌کنه با دو مقیاس بزرگ‌تر و کوچک‌تر. من پول ندارم از کجا میاد؟ وقتی می‌بینم دوستم که هم‌سن من هست یا کوچک‌تر ماشین داره، ساز داره، گوشی هوشمند اپل داره. ممکنه من با همین پولی که دارم زندگیم بگذره و لازم نباشه بیشتر داشتن. مقایسه فکرکردن نیست. مقایسه همون عمل باطل سیزیفه. اینکه چرا انسان علیه این طبیعت غلط عمل نمی‌کنه احتمالاً ناشی از ترس از تنهاییه. ما در مقایسه تنها نیستیم. با داشتن بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها در ذهنمون. ولی تنهایی منبع نبوغه.

  2. وااای خیلی وحشتناکه. من خودم همین الان داشتم این سنگو قل میدادم و میگفتم چرا سر کلاسم نرفتم. بعدش یادم اومد دیشبم دوبار سنگو قل دادم، یه بار وسط فیلم خودمو با دختر جذابه ی فیلم که همه عاشقش میشن مقایسه کردم و به حال خودم حسرت خوردم که شبیهش نیستم. یه بارم موقع حرف زدن با یکی احساس کردم اونقدری شبیه به آدم های بااعتماد به نفس حرف نزدم و خب دوباره قل دادن این سنگه!! خلاصه که وحشتناکه که من اییینقدر این سنگو قل میدم. و البته این خوشحال کننده س که (به گفته ی نویسنده) افراد زیادی به این مشکل مبتلا هستن و من تنها فرد عجیب دارای این مشکل نیستم.

    متنو هم دوس داشتم. اینکه یه بحث علمیه ولی ادبی بیان شده. مثلا تشبیه این قضیه به قصه ی سیزیف. بعد اینکه انگار اینجوری بیشتر تو ذهن میمونه. تا اینکه صاف و مستقیم بیاد بگه “انسان های زیادی در دنیا هستند که با مقایسه کردن خودشان با دیگران روح و روانشان را میسابند.”

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.